| Surface Treatment | Heat Treatment |
|---|---|
| Manufacturer | Wirtgen |
| Installation Type | Bolt-on |
| Sample | Yes |
| Machine Type | EXVAVATOR Machine |
| Place Of Origin | Fujian, China |
|---|---|
| Warranty | 2000 Hour |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Condition | New |
| Size | Various Sizes Available |
| Place Of Origin | Fujian, China |
|---|---|
| Warranty | 2000 Hour |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Condition | New |
| Installation | Bolt-on |
| Product Name | Track Bolt |
|---|---|
| Material | 40Cr |
| Grade | 12.9 |
| Shank Diameter | 0.5 Inch |
| Service | OEM ODM |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Apply To | Hitachi Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 100kg |
| Type | Double Flange |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Part Name | Track Link Assy |
| Material | 40Mn2/35MnB |
| Finish | Smooth |
| Quality | OEM Quality; High Quality |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes |
| Delivery | In Stock |
| Surface Hardness | HRC52-58,Depth:5-10mm |
| Chassis Parts | Bottom Roller |
| Sample | Yes |
|---|---|
| Manufacturer | Wirtgen |
| Machine Model | Bauer BG36 |
| Resistance To Wear | Excellent |
| Original Parts | Lower Roller |
| Warranty | 2000 Hour |
|---|---|
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Durability | High |
| Color | Black |
| Weight | 50kg |
| Color | Customized |
|---|---|
| Weight | 45KG |
| Warranty Time | 2000hours |
| Material | 50mn/40mn2 |
| Hardness | HRC50-60 |