| Material | 40 Mnb |
|---|---|
| Application | Excavator Undercarriage Parts |
| Size | Standard |
| Feature | High Load Capacity, Long Service Life |
| Product Color | Black |
| Material | 40 Mnb |
|---|---|
| Application | Excavator Undercarriage Parts |
| Product Color | Black |
| Weight | 80kg |
| Surface Treatment | Painting |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Load Capacity | 500kg |
| Chassis Parts | Bottom Roller |
| Category | Undercarriage Parts |
| Colour | Black |
| Product Name | Track Bolt |
|---|---|
| Material | 40Cr /35CrMo |
| Grade | 12.9 |
| Package | Carton +pallets |
| Application | Undercarriage Parts |
| Place Of Origin | Fujian, China |
|---|---|
| Warranty | 2000 Hour |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Type | Crawler Excavator Undercarriage Parts |
| Color | Black Or As Customer's Requirement |
| Flange Diameter | 26.73 |
|---|---|
| Flange Type | Center Flange |
| Shaft Diameter | 2.12 |
| Tread Diameter | 25.24 |
| Machine Side | Interchangeable |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Construction Works |
|---|---|
| Working Temperature | -25 Up To +70°C |
| Idler Assy | Parts Front Idler Wheel Idler Roller |
| Maximum Digging Height | 2490 Mm |
| Max Digging Radius | 2400mm |
| Weight | 70kg |
|---|---|
| Process | Forging /Casting |
| Part Name | Sprocket Segment |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Heat Treatment | Hardened |
| Material | Steel |
|---|---|
| Manufacturer | Wirtgen |
| Surface Treatment | Heat Treatment |
| Undercarriage Parts | Track Roller |
| Sample | Yes |
| Material | Steel |
|---|---|
| Machine Model | Bauer BG36 |
| Load Capacity | Depends On Size |
| Undercarriage Parts | Track Roller |
| Technique | Casting And Forging |