| Weight | 70kg |
|---|---|
| Process | Forging /Casting |
| Material | 35MnB |
| Part Name | Sprocket Segment |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Part Name | Track Chain |
| Type | Construction Machinery Parts |
| Model | D8T |
| Availability | In Stock |
| Shape | Round |
|---|---|
| Technique | Casting And Forging |
| Size | Standard |
| Weight | 52kg |
| Sample | Yes |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Part No | CAT6030 |
| Apply To | For Caterpillar Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 100kg |
| Rotation Speed | 0.01-0.1rpm |
|---|---|
| Advantage | High Quality |
| Heat Treatment | Quenching And Tempering Raceway In |
| Customization | Available |
| Operating Temperatures | –30 °C ~ +120 °C |
| Product Name | Segment Bolts And Nut |
|---|---|
| Aftersales | Within 20-30 Days After Contract Established |
| Material | Steel |
| Grade | 12.9 |
| Single Gross Weightment | 0.100 Kg |
| Features | High Strength, Wear Resistance, And Durability |
|---|---|
| Weight | 70kg |
| Process | Forging /Casting |
| Part Name | Sprocket Segment |
| Compatible With | CATERPILLAR |
| Material | 40 Mnb |
|---|---|
| Application | Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 80kg |
| Origin | China FUJIAN Province Mini Excavator |
| Shipping | SEA /AIR/DHL/ TNT /EMS /FEXDE/UPS |
|---|---|
| Length | 320mm |
| Sample | Yes |
| Segments | 50 Segments |
| Origin | Made In China |
| Warranty | 2000 Hour |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 50kg |
| Hardness | HRC48-52 |
| Design | Textured For Better Grip |