| Model | EX100-5 |
|---|---|
| Delivery | In Stock |
| Part Name | Track Roller |
| Material | Steel |
| Shape | Cylindrical |
| Compatibility | Cat D6r Bulldozer |
|---|---|
| Installation | Bolt-on Or Weld-on |
| Surface Deepth | HRC 48-54,deepth 4mm-10mm |
| After Warranty Service | Spare Parts |
| Colors | Yellow |
| Max Jaw Opening | Customized |
|---|---|
| Maintenance | Regular |
| Finish | Smooth |
| Durability | High |
| Traction | Strong |
| Application | Excavator |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Hardness | HRC52-58,Depth:5-10mm |
| Warranty Time | 2000hours |
| Weight | 45kg |
| Original Parts | Track Roller |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Size | Customized |
| Flange Diameter | 8.96 |
| Size | Standard |
|---|---|
| Precision | High |
| Material | Steel |
| Part Number | 246-0779 246-0775 |
| Undercarriage Parts | Track Roller |
| Load Capacity | 500kg |
|---|---|
| Surface Hardness | HRC52-58,Depth:5-10mm |
| Material | Steel |
| Model | Various Models Available |
| Resistance | Corrosion And Wear |
| Width | Customized |
|---|---|
| Installation | Easy To Install |
| Depth Of Hardening | 5-8mm |
| Oem Service | Available |
| Height | Customized |
| Part Name | Excavator Rubber Track |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Size | Standard |
| Local Service Location | None |
| Maintenance | Regular |
| Load Capacity | 50kg |
|---|---|
| Weight | 10kg |
| Capacity | 3CUM |
| Warranty Time | 2000hours |
| Width | Customized |