| Machinery Test Report | Not Available |
|---|---|
| Payment Term | T/T, L/C OR OTHERS |
| Finish | Smooth |
| Port | Xiamen,China |
| Color | Customized |
| Function | Supports And Stabilizes The Machine |
|---|---|
| Technique | Casting And Forging |
| Certificates | CE,ISO |
| Origin | Fujian,China |
| Oem Service | Welcome |
| Product Name | Crawler Crane Track Roller |
|---|---|
| Surface Hardness | 52-58 HRC |
| Sample | Yes |
| Precision | High |
| Quality | 100%Tested |
| Installation | Bolt-on Or Weld-on |
|---|---|
| Surface Hardness | HRC50-56,deepth:4mm-10mm |
| Colors | Customized |
| Finish | Smooth |
| Techinique | Forging & Casting |
| Function | Supports And Stabilizes The Machine |
|---|---|
| Part Name | Sprocket Segment |
| Bolt Thread Size | 0.625 |
| Track Pitch (mm) | 190 |
| Bolt Size | 17.8 |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Apply To | Komatsu Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 100kg |
| Category | Undercarriage Parts |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Part No | EX2500 EX2600 |
| Apply To | For Hitachi Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 217kg |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Part No | PC3000 |
| Apply To | Caterpillar Excavator |
| Color | Black |
| Weight | 100kg |
| Product Name | Track Bolt |
|---|---|
| Material | 40Cr /35CrMo |
| Grade | 12.9 |
| Package | Carton +pallets |
| Application | Undercarriage Parts |
| Technique | Casting And Forging |
|---|---|
| Weight | 80kg |
| Category | Undercarriage Parts |
| Original Parts | Lower Roller |
| Size | Customized |